Zelená vlna

Radiokomunikační technika používaná armádou, bezpečnostními a zpravodajskými složkami na území Československa v letech 1939-1989

RO 25 Radiostanice dělostřeleckých baterií

RO25 (Radiostanice oddílová 25) v maďarské armádě označovaná jako R-10, byla určena pro spojení v dělostřeleckých oddílech a bateriích souběžně se starší sovětskou radiostanicí A7B (RO22) . Do služby v československé, nyní již lidové armádě, byla zavedena v letech 1954-55.

V porovnání s A7 je hlavní výhodou RO25 možnost dálkového ovládání (až na 2km) prostřednictvím polního telefonního přístroje a o něco širší kmitočtový rozsah. Ostatní TTD jsou podobná. Právě vzhledem k poměrně velkému kmitočtovému rozsahu 20-32 MHz, který není rozdělen, byl v přístroji využit koncept takzvané šroubovicové stupnice známý například z přístrojů EK3 a SK3 německé Luftwaffe. Ladění je tedy sice jemné, ale poněkud zdlouhavé - pokud chcete přeladit z jednoho konce rozsahu na druhý, zatočíte si celkem 21 x. Pro obsluhu stanice, která nebyla nikdy opatřena českými popisy u ovládacích prvků, je vyžadována základní lekce maďarského jazyka alespoň v následujícím rozsahu:

Především si uvědomme že  ELLENSÉG IS HALLJA! - nepřítel naslouchá, zahajujeme ÜZEM - provoz, na hlavě máme FEJHALLGATÓ - sluchátka, v ruce máme KÉZIBESZÉLÖ - mikrotelefon, dlouhé máme občas VONAL - vedení, při špatné slyšitelnosti provádíme VEVÖ KERESÖ - doladění přijímače, ANT. HANG. DURVA - je ladění antény hrubě a ANT.HANG. FINOM - je to samé jemně.

Rok výroby: 1953
Určení: FM radiostanice krátkého dosahu
Pásmo: KV 20-32  MHz
Výkon vysílače: 1 W
Předpokládaný dosah v otevřeném terénu: 14 km
Hmotnost: 18,2 kg se zdroji
Osazení:  1L4 - 4x, 1T4 - 7x, 3A4 - 1x

 

radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA

Kontaktní e-mail:

signal@zelenavlna.com

 

 

Znak Československé samostatné obrněné brigády (ČSOB)