Zelená vlna

Radiokomunikační technika používaná armádou, bezpečnostními a zpravodajskými složkami na území Československa v letech 1939-1989

R24 Pohotovostní přijímač hloubkového průzkumu ČSLA

Pohotovostní přijímač R24 (Р24) bulharské výroby je rovněž ne zrovna obvyklým kouskem mezi sběrateli „zelených rádií“. O jeho přesném určení se zatím můžeme jen dohadovat, pravděpodobné ale je, že sloužil pro výsadek SHPz jako přijímač k poslechu jednosměrných relací ze střediska velení.

Kvůli poslechu každé relace tak nemusela být rozvinována celá výsadková radiostanice. Takovému určení odpovídá i jeho specifikace, kdy se jedná o jednokanálový, AM přijímač v rozsahu středních až kátkých vln, s výměnnými kanálovými moduly, napájený běžně dostupnými zdroji (tužkové baterie AA). Přijímač je vybaven anténou systému "Kulikov" a drátovou anténou, má jediný ovládací prvek a to regulátor hlasitosti. Pro poslech slouží jednoduché sluchátko, jehož připojením do konektoru se také přístroj zapíná. Celý přijímač i s příslušenstvím lze sbalit do přiložené látkové mošničky. Obvodově se jedná o jednoduchý superhet s jedním MF kmitočtem 10,7MHz a prostou AM detekcí.

Specialitou tohoto přijímače jsou výměnné kanálové moduly. Každý kanálový modul obsahuje obvody vstupního filtru přijímače a 1. oscilátor, sestávající z hybridního obvodu a krystalu. Mezifrekvenční kmitočet přijímače je 10,7 MHz, kmitočet krystalu je o tento rozdíl vyšší. Provozní kmitočrt modulu je vyražen na víčku modulu v kHz, takže např. označení 6429 značí pracovní kmitočet přijímače 6,429MHz a uvnitž je skutečně krystal 17,129MHz. Vstupní obvody jsou realizovány miniaturním feritovým hrnečkem a pevně naladěny na daný kanál modulu.

Vybraný modul je zasunut do „hnízda“, které je umístěné pod šroubovacím víčkem na boku přijímače. K přijímači je k dispozici i „zásobník“ na 4 moduly, takže v základním vybavení může být přijímač připraven k příjmu až 5 předem daných kmitočtů. Selektivita přijímače je zajištěna monolitickým filtrem 10,7MHz, což dává, spolu s krystalovým oscilátorem přijímače a konceptem výměnných modulů, vysokou stabilitu a opakovatelnost naladění.

Rok výroby - 1988

 

 

radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA
radiostanice spojení ČSLA

Kontaktní e-mail:

signal@zelenavlna.com

 

 

Znak Československé samostatné obrněné brigády (ČSOB)