Zelená vlna

Radiokomunikační technika používaná armádou, bezpečnostními a zpravodajskými složkami na území Československa v letech 1939-1989

SOMET BINAR 25x100 a 12x60

Slavný dalekohled SOMET BINAR 25x100 vznikl přestavbou, nebo spíše kosmetickými úpravami dalekohledu vyráběného v období druhé světové války mimo jiné i teplickou pobočkou firmy Carl ZEISS. Dalekohledy sloužily v německé Luftwaffe jako součásti mohutných stereoskopických dálkoměrů pro zaměřování palby na vzdušné cíle.

Pod obchodní značkou SOMET se skrývala "Severočeská Opticko MEchanická Továrna", která krátce po osvobození začala v Teplicích s civilní produkcí dalekohledů z kořistních součástek a repasí již hotových. Zbylo jich tam tolik, že se ještě na přístrojích kompletovaných v polovině 50tých let můžeme setkat s německým krycím označením závodu "flm", kterým byly hliníkové odlitky za války označovány. Dalekohledy SOMET BINAR 25x100 a 12x60 mají shodnou optickou soustavu a i po mechanické stránce jsou si velmi podobné. Úpravy u modelu 25x100 spočívaly v odstranění gumového stínítka proti bočnímu světlu, odstranění ohniskové destičky (zaměřovací značky), včetně jejího podsvitu a v novém zakrytování panelu s okuláry. Povrch dalekohledů byl opatřen silnou vrstvou šedomodré, nebo béžové barvy s velmi hrubou strukturou. Tato protiskluzová úprava je známá z optických přístrojů německého námořnictva. V mírových podmínkách se SOMETy používaly především pro pozorování v letecké dopravě, u pohraniční stráže a pro vědecké účely. Jejich optické parametry byly špičkové a tak není divu, že se úspěšně exportovaly mimo jiné do Finska, Švédska a Sovětského svazu. Později převzal výrobu n.p. MEOPTA. Je pravděpodobné, že minimálně dalekohledy ve verzi 12x60 (určené pro třímetrový dálkoměr D-49) byly po válce nově vyráběny na území SSSR. Mimo ruských popisů se od původního modelu ZEISS liší především nálitkem pro vysoušecí vložku a jinak frézovaným vybráním pro montáž.

... Dvojitý dalekohled SOMET - BINAR jest pozorovací dalekohled pro obě oči, takže proti jednoduchým dalekohledům má tu výhodu, že nenamáhá pouze jedno oko, zrak neunaví a předměty vidíme plasticky. Zvětšuje 25x, světlý průměr objektivu jest 100 mm. Výstupní pupila 4 mm. Vysoká světlost 16, docílená kvalitní optikou a protireflexními vrstvami, umožňuje pozorování i za soumraku. Kromě toho se hodí k pozorování různých nebeských těles, např. komet, hvězd až do 9. hvězdné třídy. (Ve státním observatoriu na Skalnatém plese byly během dvou let objeveny 4 komety z celkového počtu 22, které v té době byly objeveny na celém světě.) Dalekohledy dodáváme v dřevěných lakovaných pouzdrech solidního provedení, s příslušenstvím, t.j. s třínohým kloubovým stativem, hadříkem na čištění a návodem k použití. Celková váha dalekohledu s obalem jest 24 kg ...

Tak praví dobový prospekt výrobce. V roce 1948 byla prodejní cena přístroje 9.280,- Kčs, což v té době představovalo částku odpovídající zhruba jedenáctinásobku průměrné hrubé měsíční mzdy (823,- Kčs).

 

SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
SOMET BINAR 25x100
Carl Zeiss 12x60
Carl Zeiss 12x60

Kontaktní e-mail:

signal@zelenavlna.com

 

 

Znak Československé samostatné obrněné brigády (ČSOB)