Zelená vlna

Radiokomunikační technika používaná armádou, bezpečnostními a zpravodajskými složkami na území Československa v letech 1939-1989

Ostatní

"Není nezajímavých věcí"

Zde se budou postupem času objevovat zajímavé přístroje, které se jinam nevešly, protože s tématikou těchto stránek souvisí jen nepřímo. Přesto si myslím, že by byla škoda se s nimi neseznámit.

 

 

 

SONY ICB-300W CB radiostanice, která sem vůbec nepatří

Na druhou stranu sv?t spojovacích prost?edk? není jen "zelený", tak pro? na chvíli nezabrousit i do civilní sféry a nep?idat trochu oranžové? Už jen fakt, že radiostanice za 36 let neutrpí jediné škrábnutí, je prost? senza?ní.

"VIDAR-B" Systém zabezpečení perimetru muničních skladů

Počátkem 90tých let dodávala společnost ZIMA ELEKTRONIKA speciální systém pro vnější ochranu vojenských objektů. Vývoj tohoto systému ovšem probíhal už od počátku let 80tých. Další informace zjišťujeme.

R2-FH "Briketa" FM transceiver pro pásmo 144 MHz

Radiostanice R2-FH z roku 1991 byla první československou sériové vyráběnou ruční stanicí pro radioamatérský provoz. Z dnešního pohledu se jedná o slepou uličku vývoje a zařízení ani ve své době nesneslo srovnání s jakýmkoli podobným výrobkem renomovaných firem. Byla ale první a byla naše.

SOMET BINAR 25x100 a 12x60

Slavný dalekohled SOMET BINAR 25x100 vznikl přestavbou, nebo spíše kosmetickými úpravami dalekohledu vyráběného v období druhé světové války mimo jiné i teplickou pobočkou firmy Carl ZEISS. Dalekohledy sloužily v německé Luftwaffe jako součásti mohutných stereoskopických dálkoměrů pro zaměřování palby na vzdušné cíle.

LPR-1 Лазерный прибор разведки (1Д13)

Průzkumný laserový dálkoměr LPR-1 byl zařazen do výzbroje Československé armády v roce 1990. V té době se jednalo o špičkový přístroj a nutno podotknout, že ani 23 let mu na užitných vlastnostech nic neubralo. S kterým komerčním přístrojem změříme vzdálenost cíle na 20 km? Nevím o jediném.

VR63P Vozidlová radiostanice MV ČR

Ani porevoluční kotrmelce nezastavily v Tesle Pardubice vývoj a výrobu spojovacích prostředků pro MV. Po roce 1995 dodávala divize RCD privatizovaného podniku HTT-TESLA Pardubice, s.r.o. do té doby
u nás nevídanou radiostanici s množstvím nových funkcí. Byla bohužel v této řadě poslední.

Stránky

Kontaktní e-mail:

signal@zelenavlna.com

 

 

Znak Československé samostatné obrněné brigády (ČSOB)