WIRELESS SET (CANADIAN) 58 MK. I

Možná si položíte otázku co dělá zámořská exotika v sekci ČS armády. Odpověď je jednoduchá, radiostanicemi WS.58 byly vybaveny naše západní jednotky a po ukončení druhé světové války sloužily krátkou dobu v obnovené Československé armádě.

Po roce 1948 se stalo používání techniky bývalého spojence (nyní úhlavního nepřítele) z ideologického hlediska v armádě nepřípustné a tak došlo k převodu tohoto materiálu do skladů a následně k jeho předání Ministerstvu vnitra. Na vnitru si s takovým dárkem moc nevěděli rady, protože pro mírové využití byla konstrukce radiostanice počítající s bateriemi na zádech a vlastní stanicí na hrudi radisty příliš kuriózní. Nové baterie navíc nebyly na našem území dostupné a tak by bylo třeba v napájení improvizovat. Nakonec bylo rozhodnuto o likvidaci tohoto materiálu, která se naštěstí tak úplně nekonala a několik přístrojů proto mohlo být zachráněno.

Rok výroby: 1943
Určení: AM radiostanice krátkého dosahu
Pásmo: KV 6-9 MHz
Výkon vysílače: 0,3W
Předpokládaný dosah v otevřeném terénu: 2-5 mílí
Osazení: 1S5 – 3x, 1T4 – 2x, 1R5 – 1x, 1299A (VT185) – 2x.

Není bez zajímavosti, že ekvivalenty některých z těchto radiolamp, které americká společnost RCA vyráběla již od roku 1939, byly použity v celé řadě radiostanic a přijímačů konstruovaných po válce pro potřeby ČS armády (například v přijímači R3, nebo v radiostanicích RF11 a RO21).

Přístroj který vám dnes představuji letos oslaví své 70-té narozeniny. Popřejme mu, aby za dalších 70 let jeho panel svítil stejně pěkně jako na jedné z přiložených fotografií.