SOMET BINAR 25×100 a 12×60

Slavný dalekohled SOMET BINAR 25×100 vznikl přestavbou, nebo spíše kosmetickými úpravami dalekohledu vyráběného v období druhé světové války mimo jiné i teplickou pobočkou firmy Carl ZEISS. Dalekohledy sloužily v německé Luftwaffe jako součásti mohutných stereoskopických dálkoměrů pro zaměřování palby na vzdušné cíle.

Pod obchodní značkou SOMET se skrývala „Severočeská Opticko MEchanická Továrna“, která krátce po osvobození začala v Teplicích s civilní produkcí dalekohledů z kořistních součástek a repasí již hotových. Zbylo jich tam tolik, že se ještě na přístrojích kompletovaných v polovině 50tých let můžeme setkat s německým krycím označením závodu „flm“, kterým byly hliníkové odlitky za války označovány. Dalekohledy SOMET BINAR 25×100 a 12×60 mají shodnou optickou soustavu a i po mechanické stránce jsou si velmi podobné. Úpravy u modelu 25×100 spočívaly v odstranění gumového stínítka proti bočnímu světlu, odstranění ohniskové destičky (zaměřovací značky), včetně jejího podsvitu a v novém zakrytování panelu s okuláry. Povrch dalekohledů byl opatřen silnou vrstvou šedomodré, nebo béžové barvy s velmi hrubou strukturou. Tato protiskluzová úprava je známá z optických přístrojů německého námořnictva. V mírových podmínkách se SOMETy používaly především pro pozorování v letecké dopravě, u pohraniční stráže a pro vědecké účely. Jejich optické parametry byly špičkové a tak není divu, že se úspěšně exportovaly mimo jiné do Finska, Švédska a Sovětského svazu. Později převzal výrobu n.p. MEOPTA. Je pravděpodobné, že minimálně dalekohledy ve verzi 12×60 (určené pro třímetrový dálkoměr D-49) byly po válce nově vyráběny na území SSSR. Mimo ruských popisů se od původního modelu ZEISS liší především nálitkem pro vysoušecí vložku a jinak frézovaným vybráním pro montáž.

… Dvojitý dalekohled SOMET – BINAR jest pozorovací dalekohled pro obě oči, takže proti jednoduchým dalekohledům má tu výhodu, že nenamáhá pouze jedno oko, zrak neunaví a předměty vidíme plasticky. Zvětšuje 25x, světlý průměr objektivu jest 100 mm. Výstupní pupila 4 mm. Vysoká světlost 16, docílená kvalitní optikou a protireflexními vrstvami, umožňuje pozorování i za soumraku. Kromě toho se hodí k pozorování různých nebeských těles, např. komet, hvězd až do 9. hvězdné třídy. (Ve státním observatoriu na Skalnatém plese byly během dvou let objeveny 4 komety z celkového počtu 22, které v té době byly objeveny na celém světě.) Dalekohledy dodáváme v dřevěných lakovaných pouzdrech solidního provedení, s příslušenstvím, t.j. s třínohým kloubovým stativem, hadříkem na čištění a návodem k použití. Celková váha dalekohledu s obalem jest 24 kg …

Tak praví dobový prospekt výrobce. V roce 1948 byla prodejní cena přístroje 9.280,- Kčs, což v té době představovalo částku odpovídající zhruba jedenáctinásobku průměrné hrubé měsíční mzdy (823,- Kčs).