RB-M a RBM-1 ≈ Radiostanice pěchotních batalionů Rudé armády

Radiostanice pěchotních praporů RB-M (РБ-М – радиостанция пехотных батальонов), byla spolu se starší stanicí RB hlavním spojovacím prostředkem 1. československého armádního sboru v SSSR.
V druhé polovině 40tých let byla radiostanice dále modernizována a zařazena do výzbroje jako RBM-1.

Již v roce 1936 započaly v Ústředním výzkumném ústavu spojení Rudé armády (Центральный научно-испытательский институт связи Красной Армии) práce na novém typu přenosné KV radiostanice. Výsledkem byla stanice RB (radiostanice praporu) vyráběná od roku 1938, kterou v roce 1942 následovala modernizovaná varianta s označením RB-M. Tato stanice se stala skutečně masově vyráběným a v boji často nasazovaným spojovacím prostředkem, který našel uplatnění prakticky ve všech pozemních, leteckých i námořních složkách Rudé armády.

Rok výroby: 1944 (RB-M) a 1951 (RBM-1)
Určení: AM pěchotní radiostanice
Pásmo: KV 1,5 – 5 MHz
Výkon vysílače: 1W
Antény: 1,8m skládací tyčová s kapacitním kloboukem, nebo drátový dipól
Předpokládaný dosah: fonický provoz 30km, telegrafní 50 km (dipól)
Osazení: CO257 3x, CO242 (2К2М) 5x

Konstrukce RB-M byla natolik zdařilá, že i po skončení druhé světové války pokračovaly práce na její další modernizaci a tak vznikla RBM-1 vybavená kalibrátorem a RBM-5 se zvýšeným výkonem 5W.
Tyto radiostanice sehrály svou roli také v korejské válce v letech 1950-1953, kde se stávaly kořistí amerických jednotek.