Mk.121 ≈ Radiostanice britské rozvědky

Radiostanice Mk.121 pochází pravděpodobně z přelomu 40tých a 50tých let. Přední panel není nijak popsán a na britský původ odkazuje pouze charakteristická přejímací značka v podobě stylizovaného hrotu šípu na měřícím přístroji.

Vlastní přístroj je velmi kompaktní. Skříň přístroje o rozměrech 320 x 220 x 85 mm je odlita z hliníkové slitiny. Oddělitelné víko je vylisováno z hliníkového plechu. Tyto části jsou opatřeny černým čeřínkovým lakem. Souprava obsahovala mimo radiostanice rozměrově i vzhledově identickou krabici ve které byly umístěny krystaly americké výroby, náhradní radiolampy, drátová anténa s protiváhou, sluchátka, nářadí a napájecí kabel pro připojení k síťovému napětí 100-250V. V roce 2008 byla kompletní Mk.121 nalezena poblíž církevního objektu v jedné malé jihočeské vísce. Protože byla souprava dlouhou dobu zakopána v zaletovaných krabicích z pozinkovaného plechu, zemní vlhkost vykonala dílo zkázy.
Naopak kus který dnes můžete vidět na obrázcích, byl zřejmě zachycen pracovníky 2. správy MV (kontrarozvědka) a dále sloužil pro instruktážní účely. Svědčí o tom ručně „malované“ evidenční číslo na boku přístroje a obtisk v českém jazyce u jednoho z ovládacích prvků, který pro řádně vycvičeného agenta MI-6 jistě nebyl třeba. Předsunuté radiokomunikační středisko britské rozvědky pro východní Evropu bylo umístěno v německém Klagenfurtu, výkon vysílače této radiostanice byl tedy zcela postačující i za špatných provozních podmínek.

Rok výroby: 1949-1953?
Určení: Agenturní radiostanice pro utajenou komunikaci speciálních a diplomatických služeb
Pracovní kmitočty: 2,9 – 6 MHz
Výkon: 7W
Předpokládaný dosah: 1000 km
Osazení: 2E26, EL41, EAF42, 2xECH42, GL-OB2