R2-FH „Briketa“ ≈ FM transceiver pro pásmo 144 MHz

Radiostanice R2-FH z roku 1991 byla první československou sériové vyráběnou ruční stanicí pro radioamatérský provoz. Z dnešního pohledu se jedná o slepou uličku vývoje a zařízení ani ve své době nesneslo srovnání s jakýmkoli podobným výrobkem renomovaných firem. Byla ale první a byla naše.

Na druhou stranu je třeba ocenit snahu nabídnout zájemcům z řad koncesovaných radioamatérů „hand-held“ za relativně přijatelnou cenu. Hned první věty ve stručném návodu k obsluze vysvětlují mnohé:

„Vážení přátelé, stali jste se majiteli malé, leč výkonné radiostanice pro provoz v pásmu 145MHz úzkopásmovou frekvenční modulací, která byla v RACOM a.s. vyvinuta souběžně s radiostanicí R2-PH pro profesiónální sítě. Z tohoto důvodu Váš přístroj při nízké pořizovací ceně zaručuje parametry stanic pro profesionální služby.“

Bez souběhu výroby s téměř shodným modelem určeným pro profesionální použití, by totiž výroba čistě radioamatérské radiostanice nebyla vzhledem k omezenému trhu a prodejní ceně 3.990,- Kčs vůbec možná. Umístění tohoto výrobku na zahraniční trhy, kterému by mohl napovídat popis v anglickém jazyce na obalu, bylo skutečně jen iluzí vzhledem k rozměrům, nízkému VF výkonu 0,5W, způsobu uložení napájech zdrojů a celkově spartánskému provedení. Verze R2-PH mohla sice konkurovat velmi nízkou cenou oproti výrobkům společností Motorola, Bendix-King a Midland, které v té době pronikaly na náš trh, to bylo ovšem vše, co mohla nabídnout.